Kreditavimo terminų „abrakadabra“: Asmeninis kredito reitingas ir Asmeninė kredito istorija – kas tai?

Jeigu galvojate pasiimti paskolą (nesvarbu kur – banke, tarpusavio skolinimosi platformoje ar unijoje) svarbu žinoti, kas yra asmeninis kredito reitingas ir asmeninė kredito istorija, ir kodėl tai svarbu.

Skolinimosi galimybės

Yra dvi priežastys, kodėl reikėtų žinoti savo kredito reitingą. Pirmoji – finansinė įstaiga, svarstydama galimybę Jus kredituoti, vertina Jūsų kredito reitingą, kuris nustatomas pagal Jūsų gaunamas pajamas ir asmeninę kredito istoriją. O antroji –asmeninė kredito istorija kuriama ne vienerius metus, ją susigadinti labai paprasta, o pataisyti – sudėtinga. Netvarkinga kredito istorija gali sukelti problemų tada, kai to visai nesitikite. Taigi, panagrinėkime keletą sąvokų ir kaip jos tarpusavyje susiję.

Kredito reitingas – tai rodiklis, parodantis Jūsų gebėjimą vykdyti savo finansinius įsipareigojimus, t.y ar galite užtikrinti pakankamą lėšų kiekį mokėjimams atlikti ir kaip juos atliekate. Kredito reitingų reikšmės žymimos raidėmis (A – geriausia, D – prasčiausia). Šios reikšmės yra visuotinai pripažįstamos ir naudojamos kaip standartas. Kuo Jūsų kredito reitingas bus aukštesnis, tuo didesnę paskolą ir palankesnėmis sąlygomis galėsite gauti.

Asmeninė kredito istorija – tai informacija apie Jūsų turimus ir buvusius finansinius įsipareigojimus bei jų vykdymą, t.y. kiek turėjote/turite finansinių įsipareigojimų ir ar mokėjote/mokate laiku. Visuomenėje gaji klaidinga nuomonė, kad jeigu asmuo turi daug finansinių įsipareigojimų, jo kredito istorija yra bloga. Tai netiesa. Gerą asmeninę kredito istoriją kuria ne turimų finansinių įsipareigojimų skaičius, bet duomenys, kad asmuo atsiskaito laiku. Tai liečia ne tik paskolų grąžinimo ir palūkanų mokėjimus, bet ir mokėjimus už kitas paslaugas, pvz. komunalines, draudimo, telekomunikacijų ir panašiai.

Tvarkinga kredito istorija palengvina paskolos gavimo galimybes ir užtikrina lankstesnes sąlygas, o bloga – atvirkščiai.

Blogi įrašai istorijoje neištrinami

Svarbu žinoti, kad kredito istorijos įrašai neišnyksta net ir po 10 metų Lietuvoje asmeninio kredito vartojimo istoriją renka ir administruota kreditų biuras „Creditinfo Lietuva“, kuriam savo ruožtu informaciją teikia visos kreditavimo ir mokesčių surinkimo/administravimo įstaigos. Į Creditinfo sistemą automatiškai yra įtraukiami visi Lietuvos gyventojai sulaukę 18 metų.

Pavyzdys: Jūs turite įsiskolinimą ir delsiate jį apmokėti ilgiau nei 30 dienų. Įstaiga, kuriai nesumokate, informuoja Creditinfo ir šis įrašas, kurį matys bet kuri finansavimo įstaiga, į kurią kreipsitės, įtraukiamas į Jūsų asmeninę kredito istoriją. Tai yra neigiama informacija.  

Net ir kelių eurų skola, vis tiek yra skola

Įrašai asmeninėje kredito istorijoje neskirstomi pagal dydį, t.y. net ir kelių eurų senas įsiskolinimas gali sumažinti Jūsų kredito reitingą ir taip pabloginti galimybes gauti paskolą. Jūsų sutuoktinio skolos ir asmeninė kredito istorija taip pat turi įtakos Jūsų istorijai.

Kaip pagerinti savo kredito reitingą

Jeigu turite skolų, kurių negalite apmokėti laiku, turite kreiptis į kreditavimo/paslaugų teikimo ar administravimo bendrovę dėl mokėjimo termino atidėjimo arba skolos refinansavimo. Vis dėlto, tai – laikinos problemos sprendimo priemonės.

Svarbiausias patarimas, norintiems pagerinti savo kredito reitingą – laiku denkite įsipareigojimus, kuo skubiau apmokėkite atsiradusius įsiskolinimus, bei planuokite savo pajamas ir išlaidas taip, kad nepradelstumėte mokėjimų ateityje.

Ir pabaigai

Pajamų ir išlaidų planavimas – vienas svarbiausių sąlygų, kuriant savo finansinį stabilumą ir gerovę. Gerai apsvarstykite savo poreikį finansuotis, jeigu jau turite paskolų. Skolinkitės atsakingai, įvertindami savo galimybes ir turimų pajamų tvarumą.